Przeskocz do treści

Z WIZYTĄ U MATKI BOŻEJ W CZĘSTOCHOWIE

W dniu 3 października 2019 r. grupa 62 maturzystów naszej Szkoły, wzięła udział w corocznej autokarowej pielgrzymce na Jasną Górę pod hasłem „ Z Maryją przez życie”.

Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński często powtarzał że „Jasna Góra jest tronem Matki Boga, Matki Pięknej Miłości” dlatego właśnie tam maturzyści pojechali prosić o liczne łaski i dary Ducha Świętego zarówno dla siebie jak i ich rodzin. Głównym organizatorem i pomysłodawcą wyjazdu był ksiądz Marcin Dobek, którego w opiece nad uczestnikami wspierali wychowawcy poszczególnych klas maturalnych. Tradycyjnie już program pielgrzymki obejmował uroczystą Eucharystię w intencji młodzieży, nauczycieli i dyrekcji szkoły, sprawowaną pod przewodnictwem ks. Marcina, w kaplicy Cudownego Obrazu. Kolejnym punktem pielgrzymki było zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze, które obejmowało: Bazylikę, Bastion Świętego Rocha, oraz muzeum 600-lecia. Uczniowie podziwiali również „Golgotę Jasnogórską” będącą dziełem i darem wybitnego malarza Jerzego Dudy Gracza. Ostatnim etapem zwiedzania była droga krzyżowa odbyta przy murach klasztornych, które otaczają z trzech stron Sanktuarium (dawne fosy fortecy). Zbudowana w latach 1900-1913 według projektu Stefana Szyllera. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego.
W czasie podróży do Częstochowy i pobytu w klasztorze towarzyszyła nam słoneczna pogoda, co niewątpliwie wpłynęło na spokój ducha i radosny nastrój oczekiwania na spotkanie z Panią Jasnogórską.
Pielgrzymka dla wielu uczniów była okazją do przemyślenia własnego życia, była okazją zawierzenia się Bogu i Matce Najświętszej. Dziękując za otrzymane już łaski młodzież w duchu dziękczynienia powróciła do swych domów. Wracając z Częstochowy do Końskich uczestnicy pielgrzymki odwiedzili również sanktuarium Pani Gidelskiej gdzie zapoznali się z barwną historią tego sanktuarium opowiedzianą przez dominikanina ojca Ireneusza Horwacika (opiekuna pielgrzymów),uczestnicy pielgrzymki otrzymali również specjalne zaproszenie do odwiedzenia sanktuarium w pierwszą niedzielę maja podczas której dokonuje się obrzęd tzw. „kąpiółki”, czyli zanurzenia figurki w winie, na znak głębokiej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych.

Scroll Up Skip to content