image


Podwójne zwycięstwo gospodarzy z „Mechanika”
image W dniach 17 i 18 marca 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich odbył się XVI Turniej Tenisa Stołowego Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców o Puchar Starosty Koneckiego. Każda ze szkół mogła zgłosić po dwie drużyny dziewcząt i chłopców. W pierwszym dniu zawodów rywalizowały dziewczęta, w drugim chłopcy z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu koneckiego: ZSP nr 1 Końskie, ZSP nr 2 Końskie, ZSP nr 3 Końskie, I LO w Końskich, II LO w Końskich, ZDZ w Końskich oraz ZSP w Stąporkowie.
Panie rozgrywały mecze w czterech grupach z których do ćwierćfinału awansowały po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy. Po zaciętej rywalizacji w grach ćwierćfinałowych i półfinałowych w wielkim finale spotkały się drużyny z ZSP nr 1 w Końskich i II LO w Końskich. Lepsza okazała się drużyna gospodarzy turnieju czyli ZSP nr 1 w Końskich. Mecz zakończył się wynikiem 3:0. Drużynę zwycięską reprezentowały: Sztandera Daria i Pałka Dorota. Opiekunem drużyny są nauczycielki wych. fizycznego Edyta Janiszewska i Agata Świercz. Dziewczęta z II LO wystąpiły w składzie: Julia Gunerka i Karolina Marczyńska, opiekunem drużyny był Marcin Janus. W meczu o trzecie miejsce spotkały się drużyny z II LO w Końskich i drużyna ZSP nr 3 w Końskich. Wygrała drużyna ZSP nr 3 w składzie: Martyna Marcinkowska i Gąsior Patrycja.
W drugim dniu zawodów do rywalizacji przystąpili chłopcy.
W zawodach wzięło udział 14 drużyn z każdej ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu koneckiego. Podobnie jak dzień wcześniej rywalizacja przebiegała w czterech grupach. Po bardzo zaciętej rywalizacji w ćwierć i półfinale do finału awansowali uczniowie ZSP nr 1 w Końskich i uczniowie ZSP nr 2 w Końskich. Lepsi okazali się gospodarze wygrywając 3:1. ZSP nr 1 reprezentowali bracia Kamil i Damian Milcarz, opiekunem drużyny był Arkadiusz Bąk.
W składzie ZSP nr 2 Końskie grali: Kucharski Piotr i Majewski Rafał, opiekunem był Artur Ciszek.
W meczu o trzecie miejsce spotkały się dwie drużyny z ZSP nr 1 w Końskich i drużyna II LO w Końskich. Lepsza okazała się drużyna II LO w składzie: Jakubowski Dawid i Jakubowski Arkadiusz opiekunem drużyny był Piotr Deszczyński.
Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk dyrektora ZSP nr 1 pani Beaty Jakubowskiej i Krzysztofa Stachery puchary, pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
SĘDZIA GŁÓWNY
Arkadiusz Bąk
III MIEJSCE W IV POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI
image Laureatką konkursu jest Natalia Waszczyk z klasy 3 technik architektury krajobrazu, której akompaniował Kamil Toś z klasy 4 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Uczniowie zaprezentowali piosenkę Sarah Connor „Das Leben ist schön.“
Opiekunem była p. Anna Teler- Bąk.
Gratulujemy!
„MECHANIK” NA RAJDZIE BAB
image Wspaniałe humory, prawdziwie wiosenna aura i budząca się do życia przyroda towarzyszyły nam podczas 42 Rajdu Bab organizowanego 4 marca przez Klub Turystyki Aktywnej PTTK PASAT Końskie.
Celem rajdu było propagowanie turystyki pieszej jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku oraz podtrzymywanie tradycji obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet. Podzieleni na cztery drużyny wyruszyliśmy z koneckiego parku na liczącą ok 14 km trasę przez Stary Młyn, Młynek, Kornicę, Barycz oraz Proćwin do mety przy ZSP nr 1 w Końskich. Na wyznaczonych punktach czekały na nas specjalnie przygotowane, punktowane konkurencje. Wędrówkę zakończyliśmy na placu obok naszej szkoły, gdzie mogliśmy upiec kiełbaskę przy ognisku, napić się gorącej herbaty, czy zjeść coś słodkiego. Tradycyjnie odbyło się również podsumowanie rajdowego współzawodnictwa.
Jedna z naszych drużyn w składzie: Anna Włodarczyk, Anna Sobczyńska, Agata Śmietana, Natalia Grzegorczyk, Marta Zbróg, Mateusz Borowiec zajęła 1 miejsce. W nagrodę młodzież otrzymała piękne puchary.
Kolejny zespół (Joanna Kozieł, Izabela Bryk, Aleksandra Gwardecka, Sylwia Woźniak, Klaudia Grodzka) zajął 9 miejsce.
Gratulujemy!!!
W rajdzie uczestniczyło 500 osób podzielonych na 97 drużyn, w tym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły: Anna Sobczyńska, Marta Zbróg, Izabela Bryk, Sylwia Woźniak, Klaudia Grodzka, Agata Śmietana, Mateusz Borowiec – gościnnie, Agata Piskrzyńska, Małgorzata Janus, Robert Szczegielniak – gościnnie, Natalia Waszczyk, Aleksandra Swat, Anna Swat, Anna Włodarczyk, Natalia Grzegorczyk, Igor Grzegorczyk – gościnnie, Zosia Świercz- gościnnie, Katarzyna Matysiak, Sylwia Pachocka, Aleksandra Gwardecka, Joanna Kozieł. Opiekunami były: p. Agata Świercz, p. Edyta Janiszewska oraz p. Renata Miler.
„Razem zmieniamy Internet na lepsze"
image W dniu 17.02.2017 roku w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach na VI Świętokrzyskich Dniach Bezpiecznego Internetu rozstrzygnięto wojewódzki konkurs pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze - jak chronić wizerunek, własność intelektualną i dane w sieci”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z całego województwa świętokrzyskiego. Szkolne Komisje Konkursowe oceniły 502 prace i przekazały do II etapu 85 najlepszych.
Uczniowie naszej szkoły Dawid Piskorski i Krzysztof Siewierski z klasy II TI wykonali film ze spotem reklamowym na temat Internetu, zdobyli III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i w nagrodę otrzymali kamery sportowe.
Opiekunem uczniów była pani Grażyna Kuzdak.
Gratulujemy.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WOJEWÓDZKIM
image Kamil Toś z klasy IV technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uzyskał wyróżnienie w etapie wojewódzkim Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym 2016/2017.
Opiekunem ucznia jest p. Monika Ogłoza.
Gratulujemy!

BAL MIKOŁAJKOWY DLA DZIECI
image W „Mechaniku” po raz 17-ty odbyła się zabawa mikołajkowa, w której uczestniczyło 165 dzieci z ośmiu gmin Powiatu Koneckiego. O dobrą zabawę zadbał niezawodny Samorząd Uczniowski z ZSP nr 1 pod opieką p. Agnieszki Kasprzak-Sobczyk. W role bajkowych postaci wcielili się: Aleksandra Swat, Luiza Karbownik, Kinga Szymczyk, Patrycja Adach, Justyna Piotrowicz, Łukasz Wilk, Maciej Zaleśny, Angelika Olczyk, Luiza Czmoch, Kamila Kaczmarczyk, Karolina Konfederak, Anna Wojdyna, Natalia Juszyńska, Karolina Stępień, Julia Arcab, Marcelina Kochman, Maria Połeć, Bartłomiej Sidor.
Nad imprezą czuwali również nauczyciele Mechanika: p. Rafał Sobczyk który sprawował opiekę muzyczną oraz p. Elżbieta Sobczyk - opiekun Szkolnego Koła PCK.
Bal Mikołajkowy został zorganizowany przez Stowarzyszenie Powiatowe Konto Pomocy.
STUDNIÓWKA "MECHANIKA"
image Świena zabawa i Czadoman jako gość specjalny Studniówki 2017 "Mechanika"
Czadoman na STUDNIÓWCE "MECHANIKA"
image Czadoman


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW
image Laureatem stypendium w „Mechaniku” jest ŁUKASZ GÓRECKI, uczeń klasy trzeciej technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, który w roku szkolnym 2015/2016 uzyskał średnią ocen 5,62.
Wigilia Szkolna
image Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017
życzy „Mechanik”.
Wykład Inauguracyjny - IV Edycja AKADEMII ZDROWIA
image „Znaczenie lecznictwa uzdrowiskowego w poprawie zdrowia i profilaktyce chorób” wygłosił dr n. med. Grzegorz Gałuszka - Dziekan Kolegium Medycznego wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.
NIETYPOWA LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO
image „Wyszukaj ofertę pracy zgodną z Twoimi kwalifikacjami korzystając z niemieckich stron internetowych”, „Ułóż kwestionariusz osobowy w odpowiedniej kolejności” - to tylko dwa z wielu poleceń podczas nietypowej lekcji języka niemieckiego. W zajęciach uczestniczyło 21 uczniów klas trzecich podzielonych na 3–osobowe zespoły, rozwijających swoje umiejętności językowe w oparciu o metodę „stacje uczenia się”. Na poszczególnych punktach rozmieszczonych w 3 salach lekcyjnych czekały na młodzież zadania związane z tematyką „rynek pracy”. Celem zajęć było zmotywowanie uczniów do poszerzenia wiadomości i umiejętności językowych związanych z zawodem. Istotnym elementem przedsięwzięcia była umiejętność działania w zespole, skuteczna komunikacja oraz myślenie twórcze.
Lekcje zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki języka niemieckiego: p. Anna Teler-Bąk, p. Renata Miler i p. Agnieszka Kasprzak-Sobczyk.
Okaż serce! Nakarm głodnego zwierzaka
image Składamy OGROMNE PODZIĘKOWANIA klasom:
1Ti, 1Tps,1TAK, 1ZM, 2Ti, 2TAK, 2Tps, 2TE, 2TUiSEO, 2ZE, 2ZM, 3Ti, 3TUiSEOb, 3TE, 4Ti, 4TUiSEO, 4TE/ Te, 4TAK, 4Tps oraz p. Agnieszce Michalskiej-Leśniak za udział w akcji "Okaż serce! Nakarm głodnego zwierzaka", której koordynatorem była p. Renata Miler. Zebraliśmy 126 kg karmy suchej oraz w puszkach.
Dziękujemy!
WARSAW MOTO SHOW 2016
image 1000 samochodów, polskie premiery światowych marek, najlepsi rajdowcy i wiele innych atrakcji. To wszystko czekało na naszych uczniów, którzy w ubiegły piątek zwiedzali Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne WARSAW MOTO SHOW 2016. Nasi fani motoryzacji mogli zobaczyć najnowsze modele aut: Ferrari GTC 4 Lusso, Aston MartinVantage, Porsche 911 GT3 R, McLaren 675LT, Audi R8 Plus ale i również zabytkowe oldtimery z lat 20 XX wieku, pojazdy amerykańskie jak Ford Mustang Shelby, czy legendy czasów PRL jak Warszawa, Syrena, kultowy Fiat 123p. Na wystawie nie zabrakło również akcentu TKN, jakim był Polonez na naszych „blachach”.
Przyszli kierowcy mogli przymierzyć się do samochodów na stoiskach producentów, którzy prezentowali szeroką gamę swoich modeli aut, obejrzeć sportowe auta wyścigowe czy usiąść za kierownica wielkiej ciężarówki.
Można było również zobaczyć specjalistyczne sposoby odrestaurowywania aut zabytkowych, profesjonalne narzędzia dla warsztatów samochodowych, kosmetyki samochodowe, a dla poszukujących wrażeń spróbować swoich sił na symulatorach wyścigowych.
Niespodzianką dla zwiedzających była możliwość spotkania się z osobami związanymi z branżą motoryzacyjną - kierowcami rajdowymi, dziennikarzami oraz celebrytami.
W imprezie uczestniczyli uczniowie klas I i II technik pojazdów samochodowych oraz I elektromechanik pojazdów samochodowych, a organizatorami wyjazdu edukacyjnego byli p. Adam Kacperski oraz p. Paweł Wojewódzki.
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
image 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. To dzień, w którym trzeba zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu.
Uczniowie „Mechanika” przynieśli do szkoły flagi narodowe i brzozowe krzyże. Obchody zostały przygotowane przez p. Barbarę Odrowąż–Kietlińską.
Program profilaktyczny - aktor Lech Dyblik
image W naszej szkole odbył się koncert „Kuszenie śmierci" aktora Lecha Dybika, program o charakterze profilaktyki uzależnień dla uczniów klas pierwszych i drugich. Po koncercie młodzież miała możliwość indywidualnych rozmów oraz wspólnych zdjęć z aktorem.
ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI INFORMATYKI
Impreza została zorganizowana w połączeniu z IV Targami Innowacji i Nowych Technologii INNO-Tech, uczestniczyli w niej informatycy p. Adam Kacperski i p. Andrzej Kurczyński.
Nauczyciele naszej szkoły brali udział w konferencjach na temat wdrażania nowej ustawy programowej informatyki w województwie świętokrzyskim, bezpieczeństwa w sieci, podnoszeniu kompetencji ICT nauczycieli oraz uczniów oraz elementów robotyki w nowej podstawie programowej kształcenia informatycznego, a także w warsztatach tematycznych organizowanych przez: Fujitsu Polska - „Jak wykorzystać bezpieczeństwo biometryczne w codziennym życiu Administracji”, Fortinet – „Sieć bezprzewodowa w oparciu o platformę Next Generation Firewall oraz Chmurę”, Evercom – „Infrastruktura i bezpieczeństwa w sieci”, TRobot – „Co robi robot w szkole” zajęcia w graficznym środowisku Scratch 2.0.
W czasie przerw zwiedzali stoiska, na których wystawcy prezentowali nowoczesny sprzęt w postaci drukarek 3D, skanowania 3D, zabezpieczeń biometrycznych, digitalizacji danych, interaktywną podłogę edukacyjną Magiczny Dywan, „Łazik Marsjański” skonstruowany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej.
SUKCES NASZYCH KOSZYKAREK
image Uczennice z „Mechanika” zajęły I miejsce w XVII Turnieju Piłki Koszykowej Dziewcząt o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Koneckiego. W składzie zwycięskiej drużyny grały: Iwona Wąsowska i Sylwia Pachocka z kl. IV technik informatyk, Małgorzata Janus z kl. III technik informatyk, Natalia Basiak, Martyna Śliz, Justyna Płochacka, Joanna Kozieł i Anna Włodarczyk z kl. IV technik architektury krajobrazu.
Opiekunami zespołu byli p. Agata Świercz oraz p. Rafał Przybylski.
GRATULUJEMY!
Poznajemy siebie
image Uczennice klasy I technikum architektury krajobrazu wzięły udział w warsztatach z zakresu doradztwa w kreowaniu swojego wizerunku prowadzonych przez stylistkę Bożenę Zebrzowską.
W trakcie zajęć dziewczęta poznały trendy mody, zgłębiły tajniki korekcji figury, doboru koloru i ubrań do typu urody, nawet te jak dobrać jeansy.
Stylistka podkreśliła, że to, co najpiękniejsze jest w nich - młodość, naturalizm, brak złych nawyków kosmetycznych. Dziewczęta poznały również sztukę kamuflażu zmęczenia oraz złą i dobrą stronę „czerwonej pomadki”. „Wskazówki pani stylistki pozwolą nam na odrobinę pewności siebie i wiarę, że uśmiech to najdoskonalszy dodatek do własnego stylu, niezależnie skąd przyszliśmy do pierwszej klasy” – podsumowują spotkanie.
Nowa szkoła, nauczyciele, koleżanki - to czas kiedy uczniowie klas pierwszych nawiązują relacje i poszukują swojego miejsca wśród społeczności „Mechanika”. W ramach godzin z wychowawcą - p. Magdaleną Zaborowską – Szarpak na kolejne zajęcia kl. I tak zaproszeni będą: kosmetyczka, dietetyk i psycholog.
ZNAKOMITY WYNIK EGZAMINU KLASY TUISEO
image Po raz pierwszy nasi uczniowie klasy o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przystąpili do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie osiągając znakomite wyniki zdawalności:
w części pisemnej 95%,
w części praktycznej 95%.
Egzamin obejmował zagadnienia teoretyczne i praktyczne kwalifikacji B21 Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
„Mechanik” jest jedyną klasą w powiecie koneckim już czwarty rok kształcącą młodzież w tym nowym kierunku nauczania. Uczniowie oprócz realizacji zajęć szkolnych wynikających z programu nauczania zdobywają praktyczne umiejętności poprzez wizyty studyjne w firmach zajmujących się Odnawialnymi Źródłami Energii, gdzie w rzeczywistych warunkach zapoznają się z nowoczesnymi technologiami i systemami organizacji pracy oraz w warsztatach naukowych odbywających się w energooszczędnym budynku dydaktyczno-laboratoryjnym ENERGIS Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Uczniowie odbywają płatne staże w renomowanych firmach specjalizujących się w dziedzinie OZE, podczas których nabyli praktyczne umiejętności zawodowe adekwatne do oczekiwań pracodawców i wymogów rynku pracy.
Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach związanych z montażem instalacji wyposażonych w urządzenia energetyki odnawialnej, jak i stanowiskach nadzoru technicznego nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej. Absolwenci tego kierunku pracują w budownictwie i energetyce oraz w doradztwie energetycznym, w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W administracji publicznej mogą pracować na stanowiskach nadzoru technicznego i obsługi inwestycji związanych z zastosowaniem OZE. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy.
Coraz więcej inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energetyki (OZE) sprawia, że zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem przyszłości. Postęp technologiczny i coraz większa efektywność ekonomiczna systemów energetyki odnawialnej, a także względy ekologiczne dają dobre perspektywy pracy dla absolwentów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Specjaliści w tym sektorze już teraz należą do grupy poszukiwanych pracowników.
„GAUDEAMUS"
image Nasz szkoła aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Wspieraliśmy uroczystość rozpoczęcia drugiego roku akademickiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku „Aktywni”. W imprezie udział wzięli uczniowie „Mechanika”: Roksana Jakubowska, Martyna Śliz, Izabela Paulina Bryk, Natalia Basiak, Ola Gwardecka z klasy IV technik architektury krajobrazu, Daniel Wąsik z kl. III technik informatyk oraz Witold Witkowski i Patryk Mastalerz z kl. IV technik informatyk.
Dla uczestników spotkania wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, którzy pod kierownictwem Urszuli Krzywkowskiej zaprezentowali kabaretowy program „Kankan”
Wygrana w konkursie - wyjazd do Brukseli
image Czy innowacją może być tylko elektroniczne cudeńko, najlepiej błyskające laserowym światłem i sterowane ze smartfona? Czy tylko takie urządzenia mają szansę zaistnieć w nowoczesnej, współczesnej gospodarce? Niekoniecznie.
Innowacyjne może stać się świeże spojrzenie na przedmioty znajdujące się wokół nas. Takie urządzenia zyskują wtedy zupełnie nowe właściwości, znacznie poszerzające ich walory użytkowe.
Tak stało się i tym razem. Obok supernowoczesnych drukarek 3D, łazika marsjańskiego i kosmicznej wiertarki znalazł się skromny model turbiny wiatrowej opracowany i wykonany przez uczniów z ZSP nr1 w Końskich. Ogólnie stoisko koneckiego Mechanika poświęcone było pozyskiwaniu energii ze słońca i wiatru.
Łatwo jest zbudować turbinę wiatrową osiągającą duże prędkości obrotowe, ale będzie miała mały moment obrotowy. Podobnie jest w stronę przeciwną. Turbina silna, będzie obracała się niestety powoli. Urządzenie wykonane przez uczniów Aleksandrę Swat, Luizę Karbownikpod kierunkiem Magdaleny Robak, Michała Józefowicza, oraz Sławomira Kołodziejczyka łączy zalety obydwu. Może rozwijać znaczne prędkości, jednocześnie, mocno obciążona wykazuje się dużym momentem napędowym. Turbina rozpoczyna pracę przy bardzo słabych wiatrach, rzędu 1,5m/s. Jest zoptymalizowana tak, by można było ją instalować w terenie silnie zurbanizowanym. Szczególnie predysponowane są do tego miejsca, gdzie na skutek ukształtowania przeszkód terenowych struga powietrza przyspiesza. Jest wiele takich przesmyków pomiędzy wysokimi budynkami, gdzie mimo, że wokół panuje praktycznie cisza, jest silny przeciąg.
Tak skonstruowaną turbinę doceniło Jury konkursu "Kreatywna Szkoła" , którego finał odbył się na terenie Targów Kielce podczas wystawy innowacyjnych technologii "INNO-TECH EXPO 2016. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
W pierwszym etapie, z pośród ponad dwudziestu zgłoszonych projektów, wybrane zostało sześć. One właśnie zostały zaprezentowane Targach "INNO-TECH" w specjalnej strefie młodych konstruktorów. Już samo to stanowiło nobilitację dla naszych uczniów.
Wszystkie prezentacje stały na wysokim poziomie. Oprócz turbiny z Końskich, znalazły się tam sterowana smartfonem linia sortownicza, czy system podlewający ogród, projekt egzoszkieletu, jak również oprogramowanie "Farm-asystent" ułatwiające prowadzenie gospodarstwa rolnego.
Jury konkursowe miało niewątpliwie trudny orzech do zgryzienia, dlatego też postanowiono przyznać pierwszą nagrodę ex aequo dwóm drużynom, naszej - koneckiej, za turbinę z kierownicą, oraz Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim za aplikację "Farm Asystent".
Główna nagrodę, ufundowaną przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego stanowi wyjazd zwycięskich zespołów do Brukseli na Targi Innowacyjności i Wynalazczości BrusselsInnova.
Końskie dzięki naszej szkole otwierają się na świat!!
image W dniu 29 września zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy naszą szkołą, a Międzynarodowym Konsorcjum Egzaminacyjno-Językowym – Authorised APTIS.
ZSP NR 1 WESZŁO W STANDARDY ŚWIATOWE
Jako pierwsza szkoła w powiecie otrzymaliśmy status Akademii Edukacyjnej AEMPA, a w jej ramach wprowadzamy do szkoły nowoczesny system zarządzania edukacją językową.
Dzięki temu oferujemy możliwość uzyskania już w szkole międzynarodowych certyfikatów oraz
• podnosimy prestiż szkoły,
• zwiększamy naszą konkurencyjność na lokalnym rynku,
• wprowadzamy innowacyjność,
• wyznaczamy nowe cele w nauczaniu języka obcego,
pozytywnie mobilizujące do efektywniejszej pracy uczniów,
• a co najważniejsze nasi uczniowie zyskają możliwość zwolnienia z zaliczenia lektoratu w szkołach wyższych.

W całym procesie zarządzania (w trakcie nauczania języka obcego) będą doskonalone wśród uczniów następujące kompetencje kluczowe:
• orientacja na pracę zespołową i współpracę
• skuteczna komunikacja
• myślenie twórcze
• wykazywanie inicjatywy
• planowanie osobiste i zdolności organizacyjne
• asertywność i wiara we własne siły
• zaangażowanie

Według badań IBE i Światowych Organizacji wymienione kompetencje należą do najpopularniejszych kompetencji jakie są wymagane od pracowników przez pracodawców na całym świecie. System zarządzania edukacją jest zgodny i będzie realizacją Polskiej Ramy Kwalifikacji.
Na podstawie porozumienia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich organizowane będą następujące międzynarodowe egzaminy certyfikacyjne:
• Aptis z języka angielskiego
• TOEIC z języka angielskiego
• TELC z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego
• WiDaF z języka niemieckiego
• TFI z języka francuskiego
• CELI z języka włoskiego
Aktywny wypoczynek
image Klasa 2 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym, którego celem była popularyzacja aktywnego wypoczynku oraz zwrócenie uwagi na problemy ekologii i ochrony środowiska.
Uczestnicy wzięli udział w dwóch formach aktywności ruchowej: uprawianiu turystyki kajakowej oraz paintballu.
Organizatorem wyjazdu był wychowawca klasy p. Arkadiusz Bąk – nauczyciel wychowania fizycznego.
Targi GOODGAME
image W dniu 23 września uczniowie z klasy II, III i IV technik informatyk mieli okazję uczestniczyć w targach GOODGAME organizowanych przez Ptak Warsaw Expo, podczas których mogli zapoznać się z nowościami sprzętu IT, jak również zwiedzić wystawę klasyków świata komputerów.
Chętni mogli również popróbować swoich sił testując najnowsze gry wideo i konsole w E-sportowej rywalizacji pod okiem YouTuberów, oraz w rozgrywkach w „klasyczne planszówki”.
Dodatkową atrakcją były również spotkania w strefie youtuberów z takimi osobami jak: STUU, BLOWEK czy ISAMU.
Rajd integracyjny
image Stu dwudziestu uczniów klas pierwszych wzięło udział w corocznym rajdzie pierwszoklasistów tzw. „Rajdzie kotów”, którego celem była integracja zespołów klasowych.
Trasa, którą przygotowali uczniowie klas trzecich przebiegała niebieskim szlakiem wiodącym do Starej Kuźnicy. Pierwszym sprawdzianem był test wiedzy o błogosławionym księdzu Kazimierzu Sykulskim - patronie powiatu koneckiego.
Na twarzach pierwszoklasistów i ich wychowawców pojawił się motyw kota.
Kolejnymi zadaniami na trasie były kalambury, sztafeta z jajkiem, skoki w workach, sznur z ubrań i piramida. Za każdą konkurencję klasy otrzymywały punkty.
Najlepszą okazała się klasa I Technik Informatyk, której wychowawcą jest p. Witold Fitas.
Na mecie rajdu dyrektor szkoły Beata Jakubowska wręczyła dyplomy przedstawicielom klas.
I miejsce w powiatowym konkursie
image W dniu 03.09.2016 roku w Bibliotece Miejskiej w Końskich rozstrzygnięto Powiatowy konkurs historyczno – literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”. Uczeń naszej szkoły Krzysztof Sepski z kl. II TI otrzymał nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii prezentacja multimedialna ukazująca sylwetki, działalność i ideały Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Honorowy patronat nad nim sprawował starosta konecki Bogdan Soboń.
Opiekunem konkursu była pani Grażyna Kuzdak.
Rozpoczęcie działalności Akademii CISCO
image Z dniem 1 września 2016 rusza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Lokalna Akademia CISCO.
Zapraszamy na kurs IT Essentials: PC Hardware and Software kształcący przyszłych specjalistów ds. rozwiązań technicznych systemów komputerowych. Podnoszone są umiejętności między innymi z zakresu: budowy i obsługi komputera stacjonarnego, przenośnego, budowy i zasady działania sieci komputerowych, instalacji, konfiguracji i zasady działania systemów operacyjnych
Kurs obejmuje następujące zagadnienia:
1. Wprowadzenie do komputera osobistego.
2. Procedury pracowni komputerowej i używanie narzędzi.
3. Montaż komputera.
4. Przegląd obsługi zapobiegawczej i rozwiązywania problemów.
5. Systemy operacyjne.
6. Sieci.
7. Laptopy.
8. Urządzenia mobilne.
9. Drukarki.
10. Bezpieczeństwo.
11. Profesjonalny informatyk.
12. Zaawansowane rozwiązywanie problemów
Uczestnicy kursu, którzy zdadzą egzaminy cząstkowe z 12 rozdziałów (online), egzamin końcowy Final (online), oraz wypełnią ankietę (nieocenianą) otrzymają certyfikat Cisco IT Essentials: PC Hardware and Software.
Szczegółowych informacji udziela instruktor Adam Kacperski (sala nr 30)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
image Nasza szkoła przyjęła do grona uczniów 116 pierwszoklasistów.
Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 dokonała dyrektor szkoły Beata Jakubowska - „Jestem dumna, że kieruję zespołem znakomitych fachowców, cieszę się że tylu uczniów rozpocznie nowy rok szkolny w naszej placówce, wspaniałych młodych ludzi, dobrze wychowanych, chętnych do nauki, pracy, własnego rozwoju”. Dyrektor przypomniała również, że nasza szkoła wypadła na maturze najlepiej ze wszystkich szkół zawodowych w powiecie. Pod względem zdawalności w szkołach zawodowych mamy średnią o 11 procent wyższą od średniej świętokrzyskiej i osiem procent wyższą od średniej krajowej.
W uroczystości udział wzięła Dorota Duda, Członek Zarządu Powiatu, która odczytała list Bogdana Sobonia, Starosty Koneckiego. Zwróciła się do młodzieży, a zwłaszcza do uczniów rozpoczynających naukę w klasach pierwszych - „Przyszliście do Mechanika - szkoły, w której młodzież jest chętna do poświęceń, oddana sprawie. Jestem tu dzisiaj z wami aby podkreślić, że praca na rzecz drugiego człowieka, zaangażowanie naprawdę procentuje. Trzeba być dobrym człowiekiem i znać wartości, którymi się kierujemy w życiu” – podkreśliła Dorota Duda.
Podczas uroczystości pani dyrektor Beata Jakubowska przedstawiła nauczycieli rozpoczynających pracę w naszej szkole
Edyta Sękowska - język rosyjski
Grzegorz Bień - historia, historia i społeczeństwo
Michał Mazur - przedmioty zawodowe informatyczne
Uroczyste ślubowanie złożył przed całą społecznością pan Paweł Wojewódzki, który uzyskał stopień nauczyciela maianowanego
Nauczyciele: Beata Dębowska, Aneta Gąszcz, Sławomir Kołodziejczyk - uzyskali stopień nauczyciela dyplomowanego.
Wszystkim nowym jak i dotychczasowym uczniom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.