MŁODZI W EUROPIE

Wspomnienia, uczestnicy, zdjęcia

Wymiany sportowe


Współpraca między Uczniowskim Klubem Sportowym Olimp działającym przy naszej szkole, a sekcją lekkiej atletyki niemieckiego klubu sportowego SV Kali Wolmirstedt trwa już 40 lat. O jej początkach pisze Andrzej Suskiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego, trener i wychowawca młodzieży, który rozpoczął te sportowe, polsko- niemieckie kontakty:

„Zaczęło się w 1974 roku poleceniem odgórnym. Województwo kieleckie miało nawiązać kontakty sportowe z okręgiem magdeburskim i każdy jego powiat otrzymał partnerski Kreis. Końskie- Wolmirstedt, tak ustalono.

Pierwsza wizyta delegacji z Wolmirstedt miała miejsce jesienią tegoż roku. Wszystkie sekcje klubu sportowego Neptun Końskie (piłka nożna, piłka ręczna, lekkaatletyka, siatkówka) miały podjąć wymianę sportową ze swoimi odpowiednikami z klubu sportowego Kali Wolmirstedt. W 1975 roku rozpoczęliśmy, po dwóch latach okazało się, że tylko lekkoatletyka nadal współpracuje, a po 4 latach, że tylko Końskie z naszego województwa prowadzi wymianę sportową z NRD.

Późniejsze lata wiążą się z nowym klubem Olimp, działającym pod egidą Szkolnego Związku Sportowego w Kielcach. Następnie klub związał się z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich, aobecnie kontynuuje naszą współpracę jako Uczniowski Klub Sportowy Olimp”. Realizacja projektu wymiany sportowej jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu organizacji Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Rady Rodziców oraz zaangażowaniu Dyrekcji, Andrzeja Suskiewicza, Witolda Fitasa, germanistki Renaty Miler i nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły. Do 2014 roku młodzież spotykała się dwa razy w roku: we wrześniu wyjeżdżała do Niemiec, natomiast w na wiosnę przyjmowała w rewanżu przyjaciół z Wolmirstedt. Od 2015 roku spotkaniaplanowane są naprzemiennie raz w roku.

Dzięki wymianie z niemieckim SV Kali Wolmirstedt uczniowie naszej szkoły sprawdzają się na międzynarodowych zawodach sportowych osiągając sukcesy, poznają kulturę i gospodarkę kraju oraz ich mieszkańców. W trakcie wspólnych spotkań znikają wzajemne uprzedzenia i stereotypy, a uczniowie wykorzystują w praktyce umiejętności i wiadomości nabyte podczas lekcji języków obcych. Czas spędzony razem, wspólne gry i zabawy, zajęcia tematyczne oraz rozmowy i dyskusje pozwalają nawiązać nowe kontakty, które nie kończą się wraz z projektem. Przyjaźnie trwają wiele lat, a młodzi ludzie- absolwenci naszej szkoły- kontynuują spotkania z przyjaciółmi z Niemiec na stopie prywatnej.


Nasi partnerzy
Najbliższe spotkania
Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Anykščiai - Litwa 1-11.07.2018
Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Schierke - Niemcy 15-28.07.2018
Powrót na górę