MŁODZI W EUROPIE

Wspomnienia, uczestnicy, zdjęcia

Schierke 2007


Alle anders, alle gleich/ Wszyscy inni, wszyscy równi- to hasło realizowane podczas 5 Międzynarodowego Obozu Młodzieżowego w Schierke w Niemczech. My- uczniowie ZSP Nr 1 z Końskich- przez dwa tygodnie współpracowaliśmy i bawiliśmy się wspólnie z młodzieżą z Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Węgier. Komunikowaliśmy się w języku niemieckim i angielskim. Program spotkania przewidywał pracę w międzynarodowych grupach, zajęcia sportowe, wycieczki, zajęcia kreatywne. Ulokowani zostaliśmy w Schierker Baude- ośrodku szkoleniowo- sportowym Związków Sportowych Saksonii- Anhalt, doskonale dostosowanym do tego rodzaju spotkań. Mieliśmy do dyspozycji boiska sportowe, bibliotekę z dostępem do Internetu, saunę. Każdy uczestnik obozu mógł wybrać grupę tematyczną, w której chciał pracować. W ten sposób stworzyliśmy 7 małych, międzynarodowych grup:
-„Grupa Bewegung & Action” (ruch i akcja) przygotowała i zaprezentowała spektakl widowiskowo- taneczny pod tytułem „wszyscy inni, wszyscy równi”.
-„Grupa Kreatywna” stworzyła EUROPABAUM/ DRZEWO EUROPEJSKIE, udowadniając, że choć wszystkie narody różnią się od siebie językiem, kulturą, to mają wspólne korzenie.
-„Grupa Natur ist toll”/ Przyroda jest super pomagała pracownikom Parku Narodowego Harz w górach Harzu.
-„Grupa Internetowa” opracowała stronę internetową obozu, na której można uzyskać więcej informacji na temat spotkania młodzieży w Schierke, obejrzeć zdjęcia oraz przeczytać krótką notatkę na temat każdego uczestnika obozu. Oto nasza strona: www.sportjugend-international.de
-„Grupa Prasowa” tworzyła sprawozdania z każdego dnia obozu w formie plakatów, przygotowała słownik niemiecko- polsko- czesko- słowacko- litewsko- łotewsko- węgierski oraz mailbox- czyli skrzynki kontaktowe dla wszystkich biorących udział w spotkaniu międzynarodowym. Dzięki temu mieliśmy okazję nie tylko rozmawiać, ale również pisać do siebie w języku niemieckim i angielskim.
-„Grupa Kreatywne Pisanie” opracowała skoroszyt z wierszami, opowiadaniami i esejami na temat Zjednoczonej Europy.
-„Grupa Filmowa” nakręciła pod opieką profesjonalistów krótki film pod tytułem: Alle andres, alle gleich/ wszyscy inni- wszyscy równi.
Okazję do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni mieliśmy nie tylko podczas pracy w grupach, ale również w trakcie wycieczek. W pięknym miasteczku- Wernigerode- zwiedziliśmy ratusz, rynek oraz malowniczo położony zamek. Schierke- miejscowość, w której mieszkaliśmy, oraz Quedlinburg poznaliśmy biorąc udział w grach terenowych. Otrzymaliśmy mapę miasta i kartkę z pytaniami dotyczącymi historii, zabytków miasta, na które musieliśmy udzielić odpowiedzi. Wspaniale się bawiliśmy szukając zaznaczonych miejsc na mapie i pytając przechodniów. Z miasteczka Thale wjechaliśmy kolejką linową na górę Hexentanzplatz, co w tłumaczeniu na język polski znaczy miejsce, gdzie tańczą wiedźmy. Podziwialiśmy tam wspaniałe widoki na dolinę Bodetal oraz zaprzyjaźniliśmy się z kilkoma miłymi wiedźmami. Jeden dzień spędziliśmy razem z uczestnikami innego obozu- Eurocamp/ Obozu Europejskiego. Spotkaliśmy tam przedstawicieli nie tylko wszystkich krajów europejskich, ale również innych państw spoza naszego kontynentu. Wspólnie zdobyliśmy najwyższy szczyt gór Harzu- Brocken, a wieczorem przenieśliśmy się na gorące plaże Majorki uczestnicząc w Beach party. W czasie wolnym braliśmy udział w dyskotekach, turniejach sportowych, Olimpiadzie Śmiechu, jeździliśmy na rowerach oraz wspinaliśmy się po skałkach. Na długo w naszej pamięci szczególnie pozostanie wspinaczka i pokonywanie lęków.. Kulturę, język, zabawy i potrawy narodowe krajów naszych kolegów i koleżanek poznaliśmy w trakcie wieczorów narodowych. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki po niemiecku, czesku, słowacku, litewski, łotewsku, węgiersku i oczywiście po polsku, zmierzyliśmy się z łamańcami językowymi, oglądaliśmy prezentowane tańce narodowe. Dzięki prezentacjom multimedialnym poznaliśmy podstawowe informacje na temat krajów biorących udział w projekcie oraz ich najpiękniejsze miasta i zabytki. Nie obyło się także bez degustacji potraw narodowych. Polskie pierogi, jak co roku, okazały się hitem kulinarnym. Obcując ze sobą w czasie dwóch tygodni przekonaliśmy się o tym, że jesteśmy inni, ale mamy ze sobą wiele wspólnego. Poznaliśmy się bliżej, uczyliśmy się wzajemnie od siebie i zaprzyjaźniliśmy się.

Nasi partnerzy
Najbliższe spotkania
Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Anykščiai - Litwa 1-11.07.2018
Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Schierke - Niemcy 15-28.07.2018
Powrót na górę