Przeskocz do treści

WICEMISTRZOSTWO KRAJU W TURNIEJU MASZYN WIATROWYCH!

Drużyna pod nazwą TM - 4 w składzie Oliwia Dziurdź i Zuzanna Milewska z klasy pierwszej Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pod kierunkiem p. Sławomira Kołodziejczyka zajęła drugie miejsce.


Od pięciu lat drużyny wystawiane przez ZSP nr 1 zajmują miejsca na podium finałów Konkursu.
Turniej organizowany jest corocznie przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną, dlatego też zmagania finałowe odbywają się corocznie właśnie w Piasecznie. W tym roku głównym sponsorem turnieju była spółka energetyczna PGE, a finały ogólnopolskie gościło Muzeum Techniki w Warszawie.


Od czterech lat „Mechanik” współuczestniczy w imprezie, organizując eliminacje dla województwa Świętokrzyskiego i przyległych obszarów. 


Turniej Maszyn Wiatrowych  polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie z wymiarami zamieszczonymi stronie internetowej organizatorów. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa moc, obroty przy obciążonym wale maszyny, moment obrotowy przy zatrzymanym wale.


Wyniki uzyskane przez drużynę w każdej z konkurencji decyduje o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.


Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, ich kształtu, materiału, zamocowania łożysk, ma ogromny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych młodzieży. Konkurs ma na celu zwiększenie zainteresowania młodych ludzi techniką i jej historią, majsterkowaniem, budową maszyn, przetwarzaniem energii oraz w przyszłości wyborem technicznych kierunków studiów.

Skip to content