Przeskocz do treści

Mechanik z I miejscem w regionie w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych

W piątek 24 marca 2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyły się regionalne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych dla województwa świętokrzyskiego oraz przyległych terenów.

W turnieju łącznie wzięło udział ponad 70 drużyn w tym w kategorii szkół ponadpodstawowych 40 drużyn. W eliminacjach zwyciężył nasz zespół TM-5, który uzyskał prawo do występu w finale.

Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie z wymiarami zamieszczonymi stronie internetowej organizatorów https://pgeturniejmaszyn.pl.

Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach:

- Największa moc,

- Obroty przy obciążonym wale maszyny,

- Moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

Wyniki uzyskane przez drużynę̨ w każdej z konkurencji decyduje o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.

Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, ich kształtu, materiału, zamocowania łożysk, ma niewymierny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych młodzieży. Konkurs ma na celu, zwiększenie zainteresowanie młodych ludzi techniką i jej historią, majsterkowaniem, budową maszyn, przetwarzaniem energii, oraz w przyszłości wyborem technicznych kierunków studiów.

Turniej organizowany jest corocznie przez Piaseczańską Fundację Ekologiczną, zaś zmagania finałowe odbywają się w ciekawych miejscach związanych z techniką i nauką. W ubiegłym roku było to Muzeum Techniki w Warszawie, a w tym będzie to centrum nauki „Kopernik”.

Drużynie życzymy sukcesów w finale.

Skip to content